Lista akualności Lista akualności

KOMUNIKAT!

Komunikat w sprawie szlaku zrywkowego w oddz. 31b Nadleśnictwa Lutowiska

W związku z postem, jaki pojawił się na profilu FB Inicjatywy Dzikie Karpaty wyjaśniam, że oddział, o którym mowa, to las gospodarczy, użytkowany od dziesięcioleci. Wskazany w poście fragment szlaku ma w rzeczywistości 180 metrów długości, szerokość około czterech metrów i stanowi dojazd do składu drewna. Szlak zrywkowy w tym miejscu istnieje od dawna, w dużej mierze przebiega trasą drogi do nieistniejącej obecnie wsi Ruskie. Natomiast od czasu ostatniego używania konieczna była jego naprawa, dla polepszenia standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. 

 

Wskazany w treści posta „most” jest w rzeczywistości nasypem z wstawionym przepustem. Właśnie wykonanie fragmentu nasypu i rowu na długości 70 metrów powinno mocno poprawić jakość pracy i zminimalizować szkody od zrywki. Co ważne, szlak ten umożliwia zrywkę drewna w górę, by uniknąć przejazdów w okolicy rzeki San i nie powodować erozji w obrębie jej brzegów i koryta. Szlak biegnie w terenie trudnym z uwagi na warunki topograficzne i hydrologiczne, wysoki poziom wód gruntowych z wypływami powierzchniowymi oraz nachylenie stoków ok. 16%. Na odcinku nasypu gruntowego nad przepustem planujemy wykonanie dylowanki, co ograniczy uszkodzenia gruntu i zagwarantuje ochronę cieku wodnego. 

 

Co do spotykanych tu śladów i tropów niedźwiedzi, trzeba pamiętać, że w Bieszczadach spotyka się je w każdym fragmencie lasów, ale także w obrębie zabudowań w okolicznych wsiach, zatem nic w tym nie ma sensacyjnego. Natomiast nie mamy żadnych szczegółowych informacji co do „chronionego gatunku ptaków”, wskazywanego przez IDK. W lasach bieszczadzkich żyje ich sporo, a jeśli są zidentyfikowane gniazda ptaków drapieżnych, to tworzymy tam strefy ochronne. 

 

Opisane przez IDK zniszczenia mogą rzeczywiście wywoływać negatywne wrażenie. Natomiast  prace te mają właśnie na celu ograniczenie wpływu zrywki na środowisko. Szlak poprowadzono z zachowaniem zasady minimalizacji szkód w środowisku, przez teren słabo zadrzewiony, możliwie najkrótszą trasą do składu drewna.

 

Nadleśniczy Nadleśnictwa Lutowiska