Asset Publisher Asset Publisher

XXIV EDYCJA TURNIEJU „O BIESZCZADACH WIEM PRAWIE WSZYSTKO”

1.03.2013

XXIV EDYCJA TURNIEJU „O BIESZCZADACH WIEM PRAWIE WSZYSTKO" dla uczniów szkół podstawowych

W dniu 1 marca 2013 roku, tuż po zimowych feriach, Szkoła Podstawowa im. I. Łukasiewicza w Czarnej  gościła uczestników  turnieju „O Bieszczadach Wiem Prawie Wszystko" w kategorii szkół podstawowych. Do udziału w konkursie  zgłosiło się  pięć szkół; SP z Zespołu Szkół Salezjańskich z Polany pod opieką p. Hanny Myślińskiej i Karoliny Smoleńskiej, SP z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Ustrzykach Dolnych wraz z p. Andrzejem Rybskim, SP im. Wincentego Pola w Lesku pod opieką p. Bożeny Bobuli, SP im. Wojsk Ochrony Pogranicza w Lutowiskach z p. Małgorzatą Federowicz i oczywiście drużyna z SP w Czarnej, przygotowana przez p. Annę Śmietanę. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali przez gospodarzy serdecznie powitani i już na początku, przy rejestracji  obdarowani bardzo przydatnymi materiałami edukacyjnymi. Organizatorzy konkursu pamiętają czasy, kiedy do konkursu zgłaszało się o wiele więcej szkół i wszyscy zostawali na nocleg w warunkach turystycznych w szkole. Początkowo była to szkoła w Stefkowej, gdzie konkurs się „narodził" i odbyło się jego aż 18 edycji. Był to czas na rozmowy, śpiewy, wspólne zabawy, zawiązanie przyjaźni. Czy takie klimaty już  odeszły w zapomnienie?. Mam nadzieję, że nie. Tym razem  z noclegu skorzystała jedynie ustrzycka szkoła.

Konkurs składał się tradycyjnie z dwóch etapów; pierwszy polegał na rozwiązaniu testu, na co uczestnicy mieli godzinę zegarową i mogli korzystać z przewodników, map, a nawet z własnych notatek. Po sprawdzeniu testów wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która w części finałowej walczyła o najwyższe lokaty, a ocenianiem ich stanu wiedzy zajmowało się jury złożone z dorosłych i młodzieży gimnazjalnej z Gimnazjum im. Prof. Stefana Myczkowskiego w Czarnej . Nad wszystkim czuwał sędzia główny, którym w tym roku był p. Grzegorz Ćwieluch reprezentujący Nadleśnictwo Lutowiska. Część finałowa konkursu miała miejsce na głównym holu szkoły, miała jak zawsze charakter otwarty, odbyła się w obecności wszystkich uczestników, opiekunów, rodziców oraz zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Małgorzata Bartnik – z-ca wójta Gminy Czarna, Lucyna Sobańska z Fundacji Bieszczadzkiej - dawna dyrektor szkoły w Stefkowej, współpomysłodawca konkursu, którego zasadnicza formuła zostaje wciąż utrzymana,  Janusz Karnat i Grzegorz Ćwieluch z Nadleśnictwa Lutowiska, proboszcz tutejszej parafii ks. Andrzej Majewski , Danuta Kornaga - dyrektor Gimnazjum w Czarnej.   Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność, poświęcenie kilku godzin weekendowego czasu, za pomoc w pracach jury a przede wszystkim za kibicowanie młodym bieszczadnikom.

Do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowało się 10 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu pisemnego. Po finałowych zmaganiach, w czasie których każdy zawodnik musiał zaprezentować krótki popis krasomówczy, wykazać się znajomością mapy oraz wielu faktów dotyczących świata roślin, zwierząt i historii Bieszczadów, podliczono uzyskane punkty. Zwyciężczynią tegorocznego konkursu została Kinga Miszczak - uczennica ZSP nr 2 w Ustrzykach Dolnych.Kolejne miejsca zajęli następujący finaliści: Marcelina Jankowska z Leska, Nina Smoleńska z Polany, Kinga Podgórska z Leska, Bartosz Pełdiak z Lutowisk, Dominika Wronowska z Czarnej, Elwira Osękowska z Czarnej, Wiktoria Kochanowicz z Lutowisk, Marta Stępniewska z Polany i Marcin Steciuk z SP w Czarnej.  Zgodnie z regulaminem, 5 najlepszych uczestników weźmie udział w konkursie dla gimnazjalistów, który odbędzie się 8 marca również w Czarnej.

Wszyscy finaliści wykazali się wysokim poziomem przygotowania i zostali nagrodzeni wieloma bardzo cennymi nagrodami rzeczowymi, które ufundowane zostały przez:Nadleśnictwo Lutowiska, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, PGN i G Oddział Sanok, Bieszczadzki Park Narodowy, Urząd Gminy Czarna, Urząd Gminy Lutowiska, Starostwo Powiatowe w Ustrzykach Dolnych oraz Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych Zarząd Oddziału w Krośnie ze środków pozyskanych na edukację ekologiczną z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Wszystkim wymienionym instytucjom i osobom składam serdeczne podziękowania!

Należy podkreślić, że w finale znalazły się dzieci ze wszystkich biorących w konkursie szkół, co niezwykle cieszy. Świetne przygotowanie dzieci do Turnieju  „O Bieszczadach wiem Prawie Wszystko" to zasługa nauczycieli, którzy z ogromną pasją  i zaangażowaniem wykonują swoją pracę, przekazując nie tylko wiedzę ale też swoje umiłowanie do miejsca, w którym żyją i pracują, dając świetny przykład do naśladowania.

Istotną pomocą wykazali się również uczniowie Gimnazjum im. prof. Stefana Myczkowskiego w Czarnej Górnej, którzy  prowadzili poszczególne konkurencje w części finałowej, stanowili jury konkursu oraz pomagali w sprawach porządkowych. Podziękowania należą się również p. Annie Śmietanie i p. Wojciechowi Kowalskiemu -nauczycielom SP w Czarnej, którzy zaangażowali się w sprawne przeprowadzenie konkursu.

Organizatorami imprezy podobnie jak w poprzednich latach były: Szkolne Koło PTSM „Besida" (opiekun – mgr Anna Śmietana),  przy współpracy Zarządu Oddziału PTSM w Krośnie i Nadleśnictwa Lutowiska.

Po części finałowej konkursu oraz następnego dnia odbyła się jeszcze impreza towarzysząca czyli „InO Tour de Bieszczady" przygotowana przez Andrzeja Rybskiego, w której wzięli udział jedynie uczniowie z Ustrzyk Dolnych i z Czarnej.   

Do zobaczenia za rok!                                                                              

Anna Łysyganicz - dyrektor SP w Czarnej

fot. arch. SP w Czarnej