Asset Publisher Asset Publisher

Zaproś ropuchę do ogrodu

Już od paru dni mamy kalendarzową wiosnę i już za chwilę płazy zaczną wędrówkę do miejsc rozrodu. Niestety wiele z nich ginie pod kołami samochodów i nie tylko!

Ropucha a wygląd

Ciało ma masywne i krępe, a pysk szeroki. Na jej szarej skórze znajdują się liczne ciemne plamy oraz brodawki z gruczołami jadowymi. Nogi ma krótkie. Oczy wąskie o złocistym kolorze i poziomej źrenicy. Mowa tu o największej przedstawicielce gromady płazów w Polsce, czyli ropusze szarej (Bufo bufo). Ropucha to nie żaba. W przeciwieństwie do nich ropuchy mają krótsze odnóże i nie skaczą, tylko kroczą, przez to, są dużo powolniejsze. Choć swoim wyglądem w większości nas, wzbudza negatywne uczucia, to ropuchę szarą warto zaprosić do swojego ogrodu, a nawet powinniśmy się z nią zaprzyjaźnić. Ropucha jest sprzymierzeńcem każdego ogrodnika. Ropuchy szare żyją średnio 10 lat, pochłaniając z ochotą ślimaki oraz owady, które często uszkadzają nasze uprawy i kwiaty. Nie trzeba być sprawnym matematykiem, aby wyliczyć, że w ciągu swojego życia zjada nawet kilkaset tysięcy ogrodowych szkodników.

 

Cykl roczny ropuch

Ropucha szara budzi się ze snu zimowego i udaje się do zbiorników wodnych na gody już w marcu. Skrzek składa w postaci długich, śluzowatych sznurów, owijając je wokół roślin wodnych. Po złożeniu skrzeku ropucha wychodzi na ląd. Mniej więcej na przełomie kwietnia i maja pojawiają się kijanki (postać larwalna) ropuchy szarej. Zwykle po obfitych deszczach, kijanki przeobrażają się w dorosłego płaza. Przy brzegach zbiorników wodnych można spotkać całe roje młodych malutkich ropuszek, osiągających 5-8 mm długości. Od lipca do października większość ropuch szarych można spotkać na lądzie. Pod koniec października płazy te szukają kryjówek i zapadają w sen zimowy. Zwykle zimują na lądzie w ziemnych norach, wykrotach, piwnicach, czasem w towarzystwie innych płazów.


Co zrobić, aby ropucha wybrała nasz ogród?

Aby ropucha wybrała nasz ogród na swój dom, trzeba spełnić kilka prostych zasad. Po pierwsze trzeba jej zapewnić dostęp do wody, bo w wodzie składa swój skrzek. Co więcej, ropuchy wykazują bardzo duże przywiązanie do zbiornika wodnego, w którym się narodziły, a ich maksymalny zasięg migracji wynosi ok. 3 km. Po drugie najlepiej zrezygnować z użycia środków chemicznych, gdyż ropuchy są na nie bardzo wrażliwe. Po trzecie, aby ten największy polski płaz nie stał się łatwym kąskiem dla drapieżników, trzeba zapewnić mu schronienie. Może to być specjalny domek, czyli odwrócona do góry nogami stłuczona donica, ale wystarczy też pryzma ziemi z darnią lub kawałek spróchniałego drewna. Najważniejsze jest, aby miejsce to, zapewniało ropusze cień.

 

Uwaga na koszenie!

Wysoka śmiertelność ropuch ma miejsce wiosną na drogach w czasie migracji do miejsc rozrodu. Jednak równie wiele ropuch ginie w wyniku wykaszania traw. Ropucha szara jest mistrzem kamuflażu i bardzo dobrze wychodzi jej ukrywanie się w wysokich trawach. Najbardziej zabójcze nie tylko dla ropuch, ale też dla innych mniejszych zwierząt są kosiarki rotacyjne, ale zwykła kosiarka też potrafi wyrządzić wiele szkód w lokalnych populacjach płazów. Co więc możemy zrobić, aby ropucha uszła życiem podczas koszenia trawnika?  Wystarczy wprowadzić w życie kilka zasad. Po pierwsze trawę najlepiej kosić od środka na zewnątrz trawnika, nie na odwrót, czyli od zewnątrz do środka. Dajemy wtedy płazom czas na ucieczkę i nie zapędzamy ich w śmiertelną pułapkę. Po drugie warto też zostawiać płazom skrawki nieskoszonej trawy, najlepiej pod płotem, tak aby miały się gdzie się schronić.

 

 

Zdjęcia: Canva

Tekst: A.N.